۵ نکته برای انتخاب یک هاردکیس خوب

با این نکات در خرید هاردکیس خود حرفه ای تر خواهید شد

۱ . استحکام مناسب

بر حسب تجربه در سالیان گذشته و اتفاقاتی که شاهد آن بوده‌ایم به رعایت اصولی در ساخت کلاف (اسکلت) هاردکیس رسیده‌ایم. اولین قسمت اتصالات کلاف است که با چند نوع فاق و زبانه (نوعی اتصالات در صنعت درودگری) رایج می‌توان به آن استحکام بخشید، چون در برخوردها و رها شدن های از دست اتصالات کلاف از هم باز می‌شوند.

نکته بعد نوع اتصالات صفحه روی درب و زیر کلاف می‌باشد که به خاطره کم بودن سطح تماس با کلاف (حدود یک سانتی متر)،  با استفاده از بتونه‌های خمیری شکل این سطح تماس را بیشتر کنیم.

 

۲. روکش روی هارد‌کیس

آسیب‌پذیرترین قسمت هاردکیس است که باید از بهترین متریال‌های موجود استفاده گردد.

در هارد‌کیس‌های ساخته شده به سبک دور دوخت به خاطر نچسبیدن روکش به کلاف در برخوردها روکش به راحتی قلوه کن شده و آسیب جدی تر است، در حالی که در سبک ساخت  هارد کیس های لبه گرد شیاردار به خاطر چسبیدن کامل روکش به کلاف او به این مشکل محقق می‌گردد  و خود این فرم کار در محکم‌تر شدن اتصالات کلاف نیز موثر می‌باشد.

 

۳. زبانه‌دار بودن درب

به صورتی که در زمان بسته بودن درب هاردکیس ورود آب و هوا به داخل به سختی صورت پذیرد.

فرض کنید در یک شب بارانی اجرایی دارید و باید ۵۰۰ متر از محل خودتان به محل کنسرت پیاده بروید و قطعا در این مسیر زیر باران خیس خواهید شد. بدتر از این موضوع این است که به محل اجرا برسید و درب جعبه سازتان را باز کنید و با صحنه بسیار بدی مواجه شوید و ببینید که سازتان آسیب جدی زیر باران دیده است. در هارد‌کیس‌هایی که درب آن‌ها به خوبی زبانه‌دار شده است این مشکل رفع شده است ورود آب به داخل هارد‌کیس به سختی امکان پذیر است. این خصوصیت یکی از مهمترین خصوصیات یک هارد‌کیس مناسب است، مخصوصا برای نوازندگانی که در مناطق مرطوب زندگی می‌کنند این خصوصیت می‌تواند اهمیت بسیاری داشته باشد.

 

۴.حرکت نداشتن ساز داخل هاردکیس

مهم‌ترین خصوصیتی که یک هاردکیس استاندار باید داشته باشد این است که ساز داخل آن حرکت نکند (که این مورد در اقلب هاردکیس ها رعایت نمی‌شود). مهم‌ترین خصوصیت چوب در یک ساز خوب پایین بودن میزان شیره‌های پرورده در چوب می باشد که همین خصوصیت، شکننده‌تر شدن چوب را در پی خواهد داشت.  به همین منظور هارد‌کیس باید دارای بالش های ابری نرمی باشد که ساز بدون کوچکترین حرکتی داخل آن قرار گیرد(یادمان باشد که ساز ما باید صدها سال به یادگار بماند حتی اگر بهای مالی آن ساز ناچیز باشد).

 

۵. دستگیره و بند دوشی مستحکم

یکی از قسمت‌های مهم دیگر یک هاردکیس استاندارد که به‌مرور مستهلک می‌شود، دستگیره و بند دوشی است که حتما باید از متریالی که مقاومت بالایی را دارا است استفاده شود و فقط زیبایی آن در نظر گرفته نشود زیرا اگر از یک‌بند یا دستگیره‌ای با متریال نامناسب استفاده شود، بعدها اتفاقات ناخوشایند و بدی را برای ساز ما رقم خواهد زد. با توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است که در بندهای دوشی حتما از بندهای دولایه استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *